Akcja wirusoochrona

Okres jesienny sprzyja chorobom. Zadbaj o siebie i swoje dzieci. Poniżej przypominajka o czym należy pamiętać.

15 październikaŚwiatowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2008 roku, aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki wielu groźnych chorób.

Z danych UNICEF wynika, że każdego dnia ponad tysiąc dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. W ciągu roku ponad 1,7 mld dzieci dotkniętych tą chorobą boryka się z problemami zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju dziecka).

Jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. Dlatego też w Światowym Dniu Mycia Rąk organizowane są na całym świecie wydarzenia, które pomagają promować tę ważną czynność i uświadamiać kluczową rolę, jaką odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia dzieci.

Obecna sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19 zaowocowała zwiększeniem ogólnoświatowej świadomości w zakresie higieny i sposobu mycia rąk. To jedno z najskuteczniejszych działań ograniczających rozprzestrzenianie się patogenów i zapobiegających infekcjom, w tym wirusowi SARS-CoV-2.

Pamietajmy, że mycie rąk to bardzo ważna czynność, sprzyjająca zachowaniu zdrowia, które jest najwyższą wartością w życiu każdego człowieka.”

(Źródło https://www.gov.pl/web/psse-golub-dobrzyn/15-pazdziernika—swiatowy-dzien-mycia-rak)