Ciekawe artykuły

Co dziecko powinno słyszeć od dorosłych?

„(…) Żeby wzmocnić w dziecku spokój i wiarę w to, że jest wystarczające, warto codziennie (lub bardzo często) powtarzać pewne zdania. Chodzi o pozytywne komunikaty, które dorosłemu mogą się wydawać oczywiste, czasem nawet zbędne. I pewnie w większości przypadków można powiedzieć, że dziecko wie, czuje, że jest kochane i akceptowane. Jednak maluch potrzebuje je też słyszeć, mieć podane na tacy. Bez żadnych dodatkowych obostrzeń związanych np. z „transakcją”, którą rodzice czy opiekunowie dodają do takich komunikatów, czyli: Jesteś super, ale… (…)”
Zapraszamy do zapoznania się z ARTYKUŁEM

Dzieci spod linijki. Czy o to chodzi w edukacji?

„Czasem zastanawiam się, siedząc naprzeciwko licznej grupy
dzieci, jak to zrobić, żeby poczuły, że są, że każde z nich
widzę, że każde wspieram, doceniam, rozumiem. Moje frustracje dotyczą również praktyki pedagogicznej. Jak połączyć swoje lokalne oddziaływania, aby były skuteczne i zgodne z wiodącymi modami?(…)” Zapraszamy do zapoznania się z artkułem.

Jesteś ważny – czyli jak mądrze chwalić dziecko.

„Dorosły, opiekując się dzieckiem, wpływa na kształtowanie jego poczucia własnej wartości. Poczucia własnej wartości rozumianego jako przekonanie, że zasługuje, ma prawo, może być słuchane i traktowane serio, nawet jeśli ma dopiero cztery miesiące albo cztery lata. Wbrew pozorom nie oznacza to aprobowania każdego zachowania dziecka czy też spełniania natychmiast każdego jego życzenia. Chodzi raczej o akceptowanie każdego uczucia dziecka oraz dostrzeganie i rozpoznawanie jego potrzeb (które de facto kryją się pod różnymi życzeniami malucha). (…)”
ZAPRASZAMY DO ARTYKUŁU

O koncentracji uwagi u dziecka
„(…) Nauczyciele natomiast zadają pytania: Co robić, aby dzieci lepiej koncentrowały swoją uwagę na tym, czym się zajmują? Czy koncentrację uwagi można ćwiczyć? itp. Bardzo trudno jest jednym zdaniem odpowiedzieć na te pytania. Zanim jednak zaprezentuję sposoby poprawiające zdolność dzieci do skupienia uwagi, na początku krótko omówię problem koncentrowania się i warunków pomocnych w kształtowaniu tej umiejętności. (…)”

Pozytywna dyscyplina. Sposób na wychowanie.
„W ciągu ostatnich kilku lat Pozytywna Dyscyplina zyskała w Polsce wielu zwolenników i entuzjastów. Czym jest ta metoda, rozwijana już od prawie czterdziestu lat, obecna w kilkudziesięciu krajach na całym świecie? (…)”

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem autorstwa Kornelii Jastrzębskiej dotyczącym immersji językowej – metodzie, która sprzyja nauczaniu języków obcych.

Bez płaczu do przedszkola? To możliwe, czyli rzecz o dobrej adaptacji
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem

Skip to content